Tyrkiet i Berlin - besøg det "lille Istanbul"

Tyrkisk er det næste største sprog i Berlin efter tysk. Omkring 200.000 tyrkere eller flere bor i Berlin og de fleste bor i bydelene Mitte, Kreuzberg, Neukölln og Tempelhof. Det tyrkiske samfund sætter sit præg på byen. Hovedstrøget går fra Kottbusser Tor ad Kottbusser damm til Hermannsplatz. Besøg Tyrkiet i Berlin og det lille Istanbul.

Tyskerne er forsigtige med at opgøre på baggrund af oprindelsesland for tyske statsborgere. Derfor er det vanskeligt at finde et præcist tal for indvandrere + den andel af de tyrkiske indvandre, der har fået tysk statsborgerskab. På wikipedia viser en opgørelse, at der er en stor tyrkisk befolkning i flere bydele. Det er omkring Kottbusser Tor og ned i Neukölln, at den tyrkiske minoritet er særlig tydelig.

Stort set alle i det tyrkiske samfund bor i det tidligere vestberlin. En vedholden myte er, at Berlin er den tredjestørste tyrkiske by i verden efter Istanbul og Ankara. Et hurtigt tjek på bystørrelser i Tyrkiet viser, at Berlin er den 32. største tyrkiske by. Det er stadig respektabelt - selvom man må huske på, at en stor del af tyrkerne i virkeligheden er kurdere.

Top 5 Berlin tyrkiske bydele i Berlin
RankBydelBefolkningAndel
1 Mitte 38,245 11.4%
2 Neukölln 36,932 12.0%
3 Kreuzberg 29,225 10.9%
4 Tempelhof-Schöneberg 22,043 6.6%
5 Reinickendorf 13,894 5.8%

Kilde: wikipedia

De første tyrkere i Berlin

De første tyrkere dukkede op i Berlin og Brandenburg som følge af "tyrkerkrigene" (1683-99), hvor Sultan Sulayman 1 - den prægtige angreb fra Istanbul og nåede helt frem til Wiens bymure. Soldater fra Berlin var involveret i forsvaret og vendte tilbage med osmaniske krigsfanger. Tyrkere. Især blev osmanerne Aly og Hassan kendte fordi de konverterede og tjente ved Dronning Sophie Charlottes hof. De boede i Schlossstrasse 4 og 6 med deres familier som kammertyrkere.

Senere skabte Frederik Wilhelm I diplomatiske forbindelser til Istanbul og fik prægtige heste fra Ahmed II. Han fik også flere islamiske krigere overladt, så der blev indrettet en Moské til dem i Potsdam. Fra 1670 var kaffen blevet kendt som "Islams Vin" og i 1721 åbnede den første Kafe i Berlin.   

I 1863 åbnede den tyrkiske kirkegård i Berlin som den første muslimske kirkegård i Tyskland. Her ligger der blandt andet faldne tyrkiske soldater helt tilbage fra Napoleonskrigene. Kirkegården grænser idag op til garnisionskirkegården ved Colombiadam i Berlin-Neuköln og den gamle Tempelhof lufthavn: Tempelhofer Freiheit. Ved kirkegården findes der også en imponerende Moske og et centrum for muslimer i Berlin.

De muslimske menigheder i Berlin har 210.000 medlemmer. Du kan få en rundvisning i Moskeen. Læs mere om Moskeerne i Berlin på vores kirkeguide. I alle bydele er du ikke i tvivl, hvis der har været bryllup i det tyrkiske samfund: Traditionen er, at hele følget på 5-15 biler kører rundt i byen med hornet i bund.

Lille Istanbul

Det tyrkiske islæt var højst eksotisk i Berlin helt frem til 1961, da Vesttyskland åbnede dørene for tyrkisk arbejdskraft. Mange tyrkere kom til Berlin som gæstearbejdere i 1960'erne og 1970'erne.

Kottbusser Tor i Kreuzberg går man ikke fejl af. Her er porten til det tyrkiske Berlin. Henover pladsen ligger døgnet rundt en let em af döner kebabs, roterende kyllinger, pizzabarer og burgerbarer. Det er fastfood galore op ad Adalbertstrasse til Oranienstrasse. Döner kebaben i brød er iøvrigt opfundet af tyrkere i Berlin, og du kan stadig spise hos Hasir i Adalbertstrasse 10. Döneren går helt tilbage til ottomanernes tid, men det var først i Berlin, at brøddet kom omkring. Historien om döneren er så omfattende, at du må læse videre vores dönerguide, hvor du også kan mere om byens bedste döner - Mustafas Gemüsekebab. Der er også en rigtig god grønthandler og et tyrkisk supermarked ved Kottbusser Tor. 

Kottbussertor
 
Tyrkerne er til søde sager. Hvis du er parat til et sødt hviiiin, så prøv Cafe Bäckerei Melek, Oranienstrasse 28, der er et tyrkisk bageri og cafe, som er åbent døgnet rundt. Et andet sted er Kilicoglu Baklavaci i Adalbertstrasse 9 ved Kottbusser Tor. Søder kager hedder lokum på tyrkisk og her får du så søde kager, at det hviner i tænderne. Går du lidt rundt i kvarteret omkring Oranienstrasse og Adalbertstrasse vil du møde billige frisører med interessante cuts fra den anatolske højslette og små kaffebarer, hvor det kun er mænd, der drikker te, spiller backgammon og snakker.

Før du går videre, så få dig et tyrkisk bad: Hamam, Mariannenstrasse 6, Kreuzberg er et tyrkisk bad kun for kvinder – massage og peeling. Vil du gerne plejes lidt, så er det bedst at bestille tid. Drengene kan jo finde en te-bar så længe. Du kan også finde et tyrkisk bad i Sultan Haman i Bülowsstrasse 57 i Schöneberg.
 
Fra Kottbusser Tor og mod syd ligger Kottbusser damm. Den lange gade løber ind i Neukölln med primært tyrkiske butikker, banker, restauratanter, frisører, rejsebureauer, grønthandlere, hvidevare forhandlere. Det er hverdags Istanbul i miniformat mellem Kottbusser Tor og Hermansplatz. I nummer 80 ligger Gel Gör Inegöl Köfteci - Köfte er små tyrkiske, krydrede frikadeller - og uhm - det er her du spiser dem. Det skulle være byens bedste.

På vej ned af Kottbusser Dam krydser du Landwehrkanal og fra Kreuzberg til Neukölln. Området her kendes også som Kreuzkölln. Billige boliger har trukket cafeer, studerende, små gallerier og er rigtig "hipt". Især ned af fx Graefestrasse. Men tyrkerne kommer her ikke.
 
Dem finder du tilgengæld, hvis du timer det rigtigt, til markedsdagene langs Maybachufer – på venstre side over broen. Her ligger det tyrkiske marked. Det er hver tirsdag ogfredag fra 12 – 18. En kæmpe basar med tøj, grøntsager, søde sager, sko, legetøj. Især alle de fristende små ting der kan spises gør det værd at kommer her. Supermarkedet El-FJ ved Maybachufer ved siden af PLUS supermarkedet er et godt sted til et inspireret aftenindkøb. Tyrkerne køber tilsyneladende helst deres ost i 2 kilos pakker eller ris i 25 kilos sække. Køb et råt fårehoved eller lunger. Det giver garanteret en anderledes aftensmad.
 
Ved Hermansplatz kan du dreje til venstre ned af Sonnenallee. Her er det grønthandlere, vandpibebutikker, frisører, te-barer, sukkersøde bagere, dönerbutikker. Sonnenallee har øgenavnet "Gaza-striben" for sit mellemøstlige præg. 

Den bedste tyrkiske restaurant? Svært at sige, der er mange - men en del peger på Restaurant Defne, Planufer 92c i Kreuzberg tel (030) 8179 7111. Læs mere i introduktionen til det tyrkiske køkken.

Vorwien er en lille bar i Skatlitzerstrasse 41. Navnet hentyder til, at det ottomanske imperium i 1529 og igen i 1683 stod foran porten i Wien og var klar til at erobre Europa. Derudover ikke specielt tyrkisk, men meget hyggelig og rigtig god kaffe.

Türkiyemspor er det lokale tyrkiske fodboldhold.

Berlin'de küçük İstanbul'da güzel günler