Beton mod bomber - om bunkerne i Berlin

Berlin er fyldt med bunkere. Der er bunkere fra 2. verdenskrig og fra den kolde krig. Det er ikke alle, der er til at finde. Nogle er gravet ned. Hitlers er sprunget i luften. Berliner-Unterwelten viser rundt i andre. Men langt fra alle. Nogle bliver brugt til museer. Her er en lille oversigt, som bliver udbygget efterhånden. Listen nedenfor er med garanti ufuldstændig. Bunkerne er grå og skjuler sig lidt i landskabet. Mange er kæmpestore og umulige at komme af med.

Den nok mest kendte bunker i Berlin var Hitlers bunker. Den findes ikke længere. Sprængt.

2. Verdenskrig

  • Albrechtstrasse. Reichsbahnbunker Friedrichstraße blev bygget her i 1943 af tvangsarbejdere. Bunkeren er gigantisk. 18 meter høj og 1000 kvadrameter grundflade. 3 meter tyk beton. 120 rum. Efter krigen overtog den Røde Armee bunkeren og senere STASI. Senere blev den brugt som lager - blandt andet af frugt og derfor i folkemunde omdøbt til "bananenbunker". Siden 2003 har den været i privat eje af Christian Boros, som udstiller sin private malerisamling her. Værd at se.
  • Alexanderplatzbunkeren. Under Alexanderplatz ligger en intakt 2. verdenskrigsbunker med plads til 3.500 mennesker. Man får ikke bare adgang, men Unterwelten giver adgang.
  • Alfred-Döblin-Platz i Kreuzberg. Under jorden ligger en Mutter-und-kind bunker.
  • Am Großen Wannsee 80, Bunkeranlæg over jorden med plads til næsten 1.800 mennesker.
  • Anhalter Hochbunker Berlin i AnhalterStrasse blev bygget med 3.600 kvadratmeter. En kæmpe klods, som idag indeholdte tidligere Gruselkabinet [Nu lukket] oger idag helt overtaget Bunker Berlin Story og en udstilling om bunkeren. I de nedre etager er der indrettet en kopi af Adolf Hitlers bunkerkontor.
  • Bosestr. 5. Underjordisk bunker med plads til 199.
  • Bornsdorfer Str. 8-12. Underjordisk bunker med plads til 199.
  • Eiderstedter Weg 34. Bygget i boligkvarter og halvdelen er bygningen er en bunker camoufleret som bolig. Plads til næsten 300.
  • Eiswaldtstr. 17. Bunker over jorden af typen M500 med 1.468 kvadrameter. Opført i 1940/41. Efter krigen blev hotellet brugt som hotel af MITROPA (Kunstwort, welches bedeutet: Mitteleuropäische Schlafwagen- und Speisewagen Aktiengesellschaft). Siden som lagerrum og igen fra 1987 til 2009 som civilt beskyttelsesrum. Idag fredet.
  • Fehrbelliner Platz 4. Bunker i gården til Wilmersdorfs rådhus. Plads til 1800 mennesker og bygget 1941-1943.
  • Fichtestrasse 6. Mutter-und-kind bunker. Berliner Unterwelten har rundvisninger her. Plads til 6.500 mennesker. Seks etager. Da bomberne faldt mest voldsomt opholdt 30.000 mennesker sig i bunkeren.
  • Friedrich-Karl-Straße 24 i Tempelhof. Her står en M500 højbunker. Den bruges idag til øvested for musikkere. Designet af Speer, som udviklede en række bunker typer. M500 her fordi den rummede 500 mennekser.
  • Friedrichshain - Volkspark. I sydenden af parken ligger en stor høj. Indeni gemmer sig resterne af et kæmpe flakfort. Sprængt i luften af russerne.
  • Gertrud-Kolmar-Strasse. Hitlers førerbunker er grundigt sprængt i jorden og de forrevne betonstykker ligger under jorden under en parkeringsplads i Gertrud-Kolmar-Strasse. Der er opsat en lille informationstavle.
  • Hallesches Ufer 74. BASA-bunkeren. Bunkeren blev bygget i 1942 til beskyttelse af teknikken Bahnselbstanschlussanlage (BASA), som koordinerede jernbanetrafikken i Tyskland. Bunkeren blev oversvømmet af SS få timer før kapitulationen. Der var også BASA bunkere i Köln, München og Nürberg. I dag er der indrettet kunstmuseum i bunkeren: The Feuerle Collection.
  • Heckeshorn-horn bunkeren ligger på den tidligere Reichsluftschutzschule i Heckeshorn. Herfra blev luftforsvaret over Berlin undre 2. verdenskrig koordineret. Amerikanerne anvendte den senere som sendestation. I 1967 blev den brug til patalogi-og ligsynshal for lungeklinikken i Heckeshorn. Berliner Unterwelten viser rundt her. 
  • Massiner Weg 100. Underjordisk bunker med plads til 350.
  • Nicolaistr. 69. Underjordisk bunker med plads til 199.
  • Otto-Wels-Ring 1-3. Oprindeligt Mutter-Kind-Bunker med plads til 365 mennesker. Overtaget i dag af privat investor.
  • Pallasstr. 30. Hochbunker (over jorden) i Schöneberg blev bygget af sovjetiske tvansarbejdere i 1944/45. Den er også kendt som Sportpalast-Bunker. Lige bag bunkeren lå oprindelig den store hal, som var kendt som sportspalast. Det var herfra at Goebbels udråbte "der totaler krieg". Sportspalast blev slemt skadet af krigen og endeligt nedrevet i 1973. Nu er her betonhøjhuse - også kendt som Pallasseum. Ovenover bunkeren er bygget et højthus, der også er kendts som "sozialpalast". Amerikanerne forsøgte uden held at springe den i luften i 1945 og 1946. Blev under den kolde krig ombygget og udvidet med plads til 4.800 pladser, der gjorde den til Berlins største civile bunker. Fredet i 2011.
  • Stresemannstr. 68/76. Underjordisk bunker i garage anlæg med plads til 3.102 personer.
  • Teichstrasse i Reinichendorf. OP-bunker i det tidl. Humboldt-sygehus. Berliner Unterwelten viser rundt. 
  • Tempelhof lufthavn. På den store rundvisning i den nu nedlagte Tempelhof-lufthavn kommer man nogle gange også forbi de indre bunkeranlæg. Der er stadig tegninger på væggen fra 2. verdenskrig.
  • Volkspark Humboldthain. Her står flaktårns bunkeren - eller resterne. Den blev bygget i 1941 og efter krigen forsøgte franskmændende at springe den i luften. Den faldt kun sammen. Du kan besøge resterne og høre hele historien med Berlin Unterwelten. Kan anbefales.
  • Walchenseestr. (bag nr. 35) bunkeren blev bygget i 1940/41 som en Typ 4E og er den sidste bevarede af denne slags. Blev anvendt i 1960'erne. Lukket pga af vandalisme.
  • Wittenauerstrasse i Wittenau. M500 bunker

Den kolde krig

  • Alt-Friedrichsfelde 60. Militært anlæg under garageanlæg med plads til 100.000 mennesker. I 1997 godkendt til civilt brug.
  • Badstr./Blochplatz bliver der vist rundt i af Berliner Unterwelten. Bunkeren er bygges til beskyttelse af op til 1.300 mennesker i 10 eller op til 48 timer.
  • Franz-Jacob-Str. almindelige beskyttelsesrum til civil brug.
  • Große Leege Str.bag Rathaus Hohenschönhausen og stod som beskyttelsesrum frem til 2007.
  • Hobrechtsfelder Chaussee 140. Bygget af DDR i 1960erne med plads til 250 til kriseledelse.
  • Laubacher Str. 1-2 bunker i underjordisk garageanlæg.
  • Klosterstr. 62 i Mitte - under bygningen - ligger en stor DDR atomsikkerbunker. I dag er den overtaget af exitgames, som laver udbryderspil. Så du kan komme ned og lege lidt i bunkeren.
  • Pankstrasse - på hjørnet til Prinzenallee ligger en atombunker bygget 1973-77. Rundvisninger af Berliner-Unterwelten.
  • Siemensdamm/Reisstr.har beskyttelse til 4.500 menesker. Den blev bygget i 1980 i forbindelse med U-bahn.
  • Uhlandstr. 30/32. Atombeskyttelsesbunker i garageanlæg. Plads til 3.593. Bunkeren kan besøges, hvis du besøger Museum Story of Berlin. Bunkeren blev anlagt i 1972-1975.
  • Virchowstr.7. I 1960'erne byggede DDR en dyb bunker med plads til 250 personer af typen LP-09. Den var egentlig til militærbrug, men blev i 1997 godkendt til civilbrug.
  • Zeiler Weg 46 - garagebeskyttelsesrum af typen SB300

Se mere på http://www.geschichtsspuren.de/startseite.html og naturligvis Berliner Unterwelten.