Schöneberg og Tempelhof

Tautentzienstrasse

Foto: Stig Yding Sørensen, Tauntzienstrasse

Schöneberg rager sydpå og er forenet med Tempelhof. Den nordligste del når akurat helt op til KDW ved Wittenbergplatz og Tauentzienstrasse. KDW er Berlins svar på Harrods stormagasinet i London.

Schöneberg er for mange lig med bøssemiljøet omkring Nollendorfplatz, Motz- og Fuggerstraße. På Nollendorfplatz er informationscentret Mann-O-Meter og Bruno's, der henvender sig til bøsser og lesbiske. I trianglen mellem Nollendorfplatz - Victoria-Luise-Platz og Wittemberg plads trives LBQTxxx miljøet i alle tænkelige og utænkelige varianter.

På Winterfeldtplatz finder du Berlins største frugt og grønt marked med mere end 250 stande 2 gange om ugen. Der er marked onsdag og lørdag om formiddagen. Rund om pladsen er der bunker af boghandlere og antikvariater. Desuden er der masser af barer og restauranter omkring Winterfeldtplatz. Café Berio, Slumberland og Habibi er cafer, der i årtier har været vestberlinske institutioner. En hyggelig gå tur er fra Nollendorf Platz over Winterfeldtplatz og sydpå ad Goltzstrasse og Akazienstrasse til Hauptstrasse - masser af shopping

I Schönefeld omkring Nollendorf Station og mod sydvest er centrum for Berlins LBQT miljøer af en hver slags. Der er butikker med udstyr og læder man ikke finder i enhver provinsby. Klubber og barer. Også i 1920'erne var dette et meget levende område. Det er i dette kvarter, at "Farvel, Berlin" og "Mr. Norris skifter tog" finder sted. Læs mere om det her.

Ellers er Schöneberg kendt for sine smukke, gamle bygninger, herskabelige lejligheder, grønne pladser, Marlene Dietrich, Helmut Newton, Albert Einstein og John F. Kennedy, der proklamerede ”Ich bin ein Berliner!” fra balkonen på Schönebergs rådhus. Rådhuset er også et besøg værd.

Lokaliteter er velhaver området Bayrisches Viertel, hvor gaderne er opkaldt efter bayeriske byer - og med små skilte med uhyrligheder fra 1930'ernes jødelove. Samt Rote Insel, Südgelände og Lindenhof - som ligger uden for A100 motorringvejen.

Tempelhof bydelen er lagt sammen med Schöneberg og er især kendt for sin lufthavn, hvor de allieredes luftbro landede. Foran lufthavnen står et stort monument for luftbroen. I dag er lufthavnen lukket og arealerne omdannet til fristed for Berlinerne. Det er bestemt et besøg værd. Besøg Tempelhof Lufthavn.