Film filmet i Berlin

Film, der foregår i Berlin giver Berliner stemning. Se dem før du tager til Berlin - eller lej en DVD og se dem i Berlin. Du kan naturligvis også sagtens tage en biografttur eller besøge filmstudierne i Babelsberg. Og husk så lige, at der hvert år er Berlin Filmfestival og læs om festivalen her. Herunder finder du en liste over film, der foregår i Berlin. Endelig kan du få guidede ture rundt i Berlin som filmby eller tage på filmmuseum i Potsdam.

blauee

Fotoet ovenfor er fra filmen Der Blaue Engel fra 1931 med Marlene Dietrich og Emil Jannings. Film blev en verdenssucces for Babelsberg Filmstudierne. Babelsberg film studierne findes den dag idag i Potsdam i bedste velgående. Mange af de gode film nedenfor kan du se på filmmuseet. Det er en stor oplevelse.

Tjek også lige berlin-guides turguide til Berlin som Babylon - TV-serien filmet over Volker Kutschers romaner om Berlin i 1929-.

Og Den Blå Engel og Marlene Dietrich fejres på behørig vis. Og så må vi aldrig glemme vores egen, danske superstjerne Asta Nielsen, som sat et eftertrykkeligt aftryk på film i den glade begyndelse. Læs mere om Asta Nielsen her.

 

Babylon berlin

Babylon

TV-serie filmet over Volker Kutschers romaner om detektiven Gereon Rath i Berlin. 

Masser af fine Berlinscener fra 1929 og frem.

deandresliv

De Andres Liv

Das Leben der Anderen
Florian Henckel-Donnersmarck, 2006

Film handler om det hemmlige politi STASI i DDR og om overvågning. En ganske forbløffende og realistisk film om det hemmelige politis overvågning af almindelige borgere. Tankevækkende. Pligtstof.
deruntergang

Der Untergang
Oliver Hirschbiegel, 2004

 
Uhyggelig dokumentaristisk spillefilm om Berlin og Hitlers sidste dage før det endelige nederlag til russerne. Se den.
goodbyelenin

Good Bye Lenin!
Wolfgang Becker, 2003

 

Om DDRs undergang og ønsket om at holde fast i gamle dage. Du får lyst til Spreewald agurker når du ser filmen.  Så hav et glas parat. Velkommen til DDR.

brennt Was tun, wenn's brennt?
Gregor Schnitzler, 2001
invincible Invincible
Werner Herzog, 2001
sonnenalle

Sonnenalle
Leander Haußmann,1999
Efter Thomas Brussig, Am Kürzeren Ende der Sonnenalle

 
Om at vokse op i 80'erne på østsiden af muren. En ungdomsfilm og en DDR film. Masser af god humor.
lola

Lola Rennt
Tom Tykwer, 1998

 

 

 
Hæsblæs tysk thriller om Lola, der skal skaffe penge til kæresten i en fart.
himmel

Himlen over Berlin, Der himmel über Berlin, Win Wenders, 1987

 

Film om længsel - filmet da Berlin stadig var delt.

 

 

 
octopssy

Octopussy, John Glen. 1983

 

 

 
James Bond med Roger More i hovedrollen. Der er vist ikke meget originaloptagelse fra Berlin.
christiF

Christiane F - Os børn fra Bahnhoff Zoo
Christiane F - Wir kinder vom Bahnhoff Zoo
Uli Edel, 1981

 

 

 
Om narkomiljøet omkring Bahnhof Zoo i VestBerlin. Har du gået i skole i 1980erne eller 1990erne har filmen været pensum for dig.
alexander

Berlin Alexanderplatz
Rainer Werner Fassbinder, 1980

 

En filmklassiker, der kræver god tid og udholdenhed. Om Berlin mellem 1. og 2. verdenskrig.

paul Die legende von Paul und Paula
Heiner Carow, 1973
cabarett

Cabaret
Bob Fosse, 1972

 

Filmatiseringen af den fantastiske musical Cabaret med Liza Minelli i hovedrollen. Får du chancen for at se musicallen Cabaret i Berlin - spilles med mellemrum Tipi-Am-Kanzleramt af Bar Jeder Vernuft - så gå ikke glip af den der.

funeral Funeral in Berlin
Guy Hamilton, 1966
123film

One, Two, Three
Billy Wilder ,1961

 
Billy Wilder kan lave sjove film, og der er mange gode one liners i denne. Men humoren og tempoet er nok lidt "Til søs med Dirch agtigt".
olympiafilm

Olympia
Leni Riefenstahl
, 1938

 
Filmet i 1938 - utrolige billeder fra Olympiaden i Berlin, 1936. Leni Riefenstahl brugt filmteknologi, der slog alt, hvad verden før havde set. Det er hendes film og Jesse Owens præstation i 100 meter løb, der bliver stående fra den begivenhed. Trist at Riefenstahl var Hitlers fotograf.
mabuse Dr. Mabuse
Fritz Lang, 1933
blauengel Den blå engel
Der blaue angel
Josef von Sternberg, 1930
mfritz M
Fritz Lang
, 1931
metropolis

Metropolis, Fritz Lang, 1927

 

Metropolis er en ganske forbløffende film. For sin tid slår den Avatar i filmteknik med mange længder. Fritz Lang havde ikke meget bedre teknik til rådighed en det en almindelig mobiltelefon byder på idag - også bare vælter billederne ud. Metropolis skal ses.