Hverdagen i DDR

alltagberlin

I det gamle bryggeri i bydelen Prenzlauer Berg kan du nu besøge udstillingen "Alltag in der DDR" - en udstillingen om hverdagen i DDR.

Livet i DDR var, som i ethvert socialistisk land, et liv i en brutal diktaturstat. På udstillingen får du indtryk af, hvordan etparti-staten styrede livet, hvordan livet et et kollektiv var og hvordan hverdagslivet udspillede sig i boligen eller som forbruger. At tale om forbrugere i DDR er nærmest en overdrivelse. Der var et udbud, som var elendigt i kvalitet og ydelse. Der var altid for lidt - og varene var produceret med miljømæssige omkostninger, som nærmest er ufattelige. Se reklamerne fra idyllen i den lille film ovenfor.

Udstillingen åbnede i 2013 og fylder 600 kvadratmeter fyldt med originale ting, dokumenter, film og lydoptagelser - som udforsker kløften mellem de høje idealer og virkeligheden i DDR. 

Det er en overvældende samling. Det er gratis at komme ind og det er godt, for det kan være nødvendigt at komme flere gange for at få alle facetter med. Overgår langt DDR museet i Mitte. Der kan være en del at læse, så lad være med at slæbe de mindste med.

Alltag in der DDR
Knaackstraße 97
10435 Berlin

U-Bahn: Eberswalder Strasse (U2)

Gratis adgang - tjek hjemmesiden

Se en lille film om DDRs sidste dage